1.955 gösterim
19,17 viral puan

HDP saldırılarına protesto

Mersin ve Adana'daki HDP binalarına yapılan saldırılar yurdun birçok yerinde yürüyüşlerle protesto edildi.
HDP BİNALARINA YAPILAN SALDIRILAR BEYOĞLU'NDA YÜRÜYÜŞLE PROTESTO EDİLDİ

HDP'nin Mersin ve Adana'daki il binalarına yapılan bombalı saldırı, İstiklal Caddesi'nde yapılan yürüyüşle protesto edildi. HDP öncülüğünde bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye kalabalık grup, saat 19.00'da Tünel'de toplanarak, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde “Saldırılardan yılmayacağız, seni başkan yaptırmayacağız" yazılı pankart taşıyan kadınların öncülüğünde süren yürüyüş boyunca, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganlar atıldı. Galatasaray Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cesim Soylu bir açıklama yaptı. Soylu, şunları söyledi:

“Biliyoruz ki, seçim yaklaştıkça partimize karşı saldırılar da artmaya başladı. Bizler bu saldırıların ilk ve son olmadığını elbette biliyoruz. Ama bu saldırıları Adana'da, Mersin'de, Türkiye'nin her tarafında, İstanbul'un neredeyse her ilçesinde tertipleyenleri buradan lanetliyor ve tertipledikleri tezgâha, tertipledikleri tuzağa kendilerinin düşeceklerini beyan etmek istiyorum.

Bizler Halkların Demokratik Partisi olarak, sükûnetimizi korudukça ve seçim yarışını kendi etik anlayışımıza göre demokratik bir şekilde yerine getirdikçe, karanlık güçler, Türkiye'yi savaş alanına çevirmek isteyenler rahatsız olmaktadırlar" dedi.

ÖDP DE DESTEK VERDİ

ÖDP Genel Başkanı ve Haziran Hareketi Yürütme Kurulu üyesi Alper Taş da, yaptığı konuşmada, hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

Taş, “Bakın Mursi'den bile mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar. Mursi için, Menderes için her gün ağlıyorlar. Ama bir kere Madımak için ağlamadılar. Ama bir kere Roboski için ağlamadılar. Ama bir kere Ali İsmail Korkmaz için, Berkin Elvan için ağlamadılar" diye konuştu.

HDP'Lİ GÖREVLİLER EL ELE TUTUŞTU

Konuşmalar sürerken, HDP'li görevliler, Galatasaray Meydanı'nda TOMA ile güvenlik önlemi alan polisin önünde el ele tutuşarak, kalabalığın güvenlik güçlerine yaklaşmasını engelledi.

Murat DELİKLİTAŞ - Özgür EREN / İstanbul, (DHA)

GAZİANTEP'TE HDP'LİLERDEN SALDIRIYA KINAMA

HDP Gaziantep İl Örgütü, Adana ve Mersin'de partilerine yönelik yapılan saldırıyı kınadı.

HDP seçim koordinasyon merkezi önünde bir araya gelen HDP'liler, Adana ve Mersin il binasına sabah saatlerinde yapılan saldırıları kınadı. Bazı STK temsilcilerinin de destek verdiği protestoda konuşan HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Mehmet Karayılan, bugüne kadar 60 noktada saldırıya uğradıklarını söyledi. Siyasi iktidar destekli karanlık güçlerin devreye sokularak partilerinin gelişmesinin engellendiğini ileri süren Mehmet Karayılan,

“Bu saldırıların siyasal sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına aittir. Her konuşmalarında partimizi hedef gösteren, eş genel başkanlarımıza, parti yöneticilerimize ve vekil adaylarımıza hakaret eden ve iftira atan bu zihniyet bugün yeni ürünlerini Adana ve Mersin’de almıştır. Şu bilinsin ki, hiçbir güç HDP’nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engelleyemeyeceklerdir. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Metin Faruk TAMER/ GAZİANTEP, (DHA)

ŞANLIURFA'DA HDP'LİELERDEN SALDIRILARA KINAMA

HDP Şanlıurfa İl Örgütü, Adana ve Mersin'de partilerine yönelik saldırıyı kınadı.

Topçu Meydanı’nda akşam saatlerinde bir araya gelen HDP'liler, Adana ve Mersin il binasına sabah saatlerinde yapılan saldırılara tepki gösterdi. Polisin önlem aldığı protestoda konuşan HDP İl Eş Başkanı Sevda Özbingöl, "Şu bilinsin ki, hiçbir güç HDP’nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engelleyemeyeceklerdir. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Basın açıklamasına katılan HDP milletvekili adayları Osman Baydemir ile İbrahim Ayhan ise, partililere sağduyu çağrısında bulundu.

SİVEREK'TE DE KINANDI

Siverek İlçesi’nde ise bir araya gelen partililer, HDP’nin Adana ve Mersin binalarına yapılan saldırıyı Güzelkuyu Meydanı’nda kınadı. Kalabalık adına basın açıklaması yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siverek Başkanı İbrahim Ayyıldız, saldırının faillerinin bulunmasını istedi. Yapılan basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan kalabalık, 5 dakikalık oturma eyleminden sonra olaysız dağıldı.

Ömer PINAR- Mehmet SEZGİN/ŞANLIURFA, (DHA)

DİYARBAKIR'DA SALDIRILAR YÜRÜYÜŞLE PROTESTO EDİLDİ

DİYARBAKIR'da HDP'nin Adana ve Mersin'de il başkanlıklarına yapılan saldırılar yürüyüşle protesto edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Kim ne yaparsa yapsın HDP ile Türkiye halklarının buluşmasını asla engelleyemeyecekler. Kürt halkı, Türkiye halkıyla buluşacak. Hangi bombaları nereye atarlarsa atsınlar, barış kazanacak" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı önünde bir araya gelen aralarında HDP DBP İl Başkanları yanı sıra belediye başkanların da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi HDP'nin Mersin ve Adana İl Başkanlıkları'na yapılan saldırıyı yürüyüşle protesto etti. Yürüyüşün son bulduğu Koşuyolu Parkı önünde açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yapılan saldırılara sert tepki göstererek, sabırlarının da bir sonu olduğunu söyledi. Seçim sürecinde partilerinin 60 seçim bürosuna saldırı yapıldığını belirten Aydoğan, saldırganların ortaya çıkarılmadığını söyledi. Bu seçimlerde daha fazla saldırı ve provokasyonlarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Aydoğan, şöyle dedi:

“Türkiye'de 60 seçim büromuz saldırıya uğradı. Pek çok arkadaşımız bu saldırılarda darp edildi. Bu saldırıların en yoğunlaşmış şekli, Mersin ve Adana'daki il bürolarımıza haince, alçakça, korkakça bir saldırı yapıldı. Bir provokasyon yapıldı. Bu saldırıların neden yapıldığını hepimiz biliyoruz. Biz şimdi AKP'ye diyoruz ki, bugün saldırıdan sonra, karalama kampanyasını yürütenler, kınama mesajı yayımladılar. Bu saldırıların arkasından fiilen siz yoksanız, eğer bu saldırıları kınıyorsanız, o zaman derhal bu saldırıyı yapanları ortaya çıkarıp, mahkeme önüne çıkartıp yargılayın. Bizim umudumuz yok. Nedeni ise, 60 seçim büromuza saldıranlardan bir kişiyi dahi gözaltına almadılar. Ama sabrımızın da bir sonu var. Biz bu seçimlerin en demokratik bir şekilde geçmesi için çaba gösterirken, iktidar partisinin böyle yaklaşmasını bizim açımızdan asla kabul edilemez. Kim ne yaparsa yapsın HDP ile Türkiye halklarının buluşmasını asla engelleyemeyecekler. Kürt halkı, Türkiye halkıyla buluşacak. Hangi bombaları nereye atarlarsa atsınlar, barış kazanacak."

Konuşmaların ardından yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.

Serdar SUNAR- Ahmet ÜN/DİYARBAKIR, (DHA)

Marmaris'te HDP üyeleri saldırıları kınadı

Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA)- MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri partilerine yapılan bombalı saldırıları kınayan basın açıklaması yaptı. HDP Marmaris Eş Başkanı Emil Eker, "Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor" dedi.

Atatürk Caddesi Saman İskelesi önünde toplanan yaklaşık elli kişilik HDP üyesi,10 dakika boyunca "Susma, sustukça sıra sana geliyor" sloganı attı. Açılan seçim standı önünde HDP Marmaris Eş Başkanı Emil Eker yazılı basın açıklaması yaptı. Seçim yaklaştıkça partilerine yönelik 60 noktada çeşitli saldırıların olduğunu vurgulayan Eker, "Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor. Bu saldırıların siyasi sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzere Başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına aittir. Her konuşmalarında partimizi hedef gösteren, eş başkanlarımıza, parti yöneticilerimize ve vekil adaylarımıza hakaret eden ve iftira atan bu zihniyet bugün yeni ürünlerini Adana ve Mersin'de almıştır. Şu bilinsin ki, hiçbir güç HDP'nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engelleyemeyecektir. Yeni yaşam ve büyük insanlık çağrılarımız Türkiye'nin dört bir yanında hayat bulmaya devam ediyor. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

Konuşma sonrası parti üyeleri "susma, sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. Bir grup, yürüyüş yolundan geçen vatandaşlara seçim vaatlerinin bulunduğu el ilanlarını dağıttı. Sivil polislerin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem sonunda partililer olaysız dağıldı. olmak
MUHAMMETDAMAR 19.05.2015 saat 13:16
  • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
  • Facebook: 1 gösterim

  • Toplam Viral: 10 gösterim
  • Toplam Seed: 102 gösterim
  • Toplam Direkt: 1.843 gösterim
  • Viral Puan: 19,17